Jak zacząć malować farbami?
Farby dla wielu osób są doskonałym sposobem na odprężenie się po długim dniu w pracy i oddaniu się wodzy fantazji. Nie są jednak prostym materiałem do opanowania. Każdy z ich rodzajów jest trochę inny, inaczej reaguje na wodę i inaczej wygląda na płótnie. Przygodę z każdym z nich należy rozpoczynać z szacunkiem i wyczuciem. Na początku nie trzeba inwestować w profesjonalny sprzęt, wystarczy kilka kolorów, porządne pędzle i blok papieru.
Wybierz dla siebie odpowiedni materiał
Pracuj tylko na tym, co sprawia Ci przyjemność. Większość osób na początek chwyta za akryle, ponieważ są maksymalnie wygodne, można budować za ich pomocą krycie i warstwy, nie łuszczą się i nie ulegają degradacji w połączeniu z wodą, a do tego łatwo się ich pozbyć, jeśli coś ubrudzą. Są też twórcy, którzy w pierwszej kolejności chwytają za akwarele, które są znacznie bardziej subtelne i można korzystać z nich na wiele różnych sposobów, ale wyczucie ich może zająć znacznie więcej czasu, a do tego tanie sztuki bardzo mocno przypominają szkolne farby wodne, które nie dają mocnego koloru i nie dają się budować.
Nie narzucaj sobie dużych projektów
Na początek nie maluj portretów, tylko zacznij od czegoś prostszego. Nie musisz uczyć się podstaw, jeśli chcesz malować hobbystycznie albo podchodzić do wszystkich swoich projektów na poważnie, oddając w pełni poprawną anatomię. Na początku jednak musisz poznać się z używanymi przez Ciebie farbami i pędzlami oraz wypracować dla siebie wygodną technikę. Nie marnuj materiałów na ambitne dzieła, szczególnie jeśli wydajesz na nie sporo pieniędzy. Zacznij z nimi eksperymentować, kiedy uznasz, że masz już pewną rękę i jesteś gotowy do dalszych postępów. Nie narzucaj sobie tempa, bo w pierwszej kolejności malowanie ma być przyjemne.
Szukaj przyjemności w malowaniu
Kiedy maluje się hobbystycznie, nie ma powodu, żeby maksymalnie dopracowywać swoje produkcje. Lepiej skupić się na tym, co się lubi i się podoba. Abstrakcja, impresjonizm albo kubizm to też ciekawe formy. W tworzeniu najważniejsza dla twórcy hobbystycznego jest sam proces rysowania czy malowania. Skup się na nim i czerp z niego przyjemność. Jeśli nie jesteś w stanie się dobrze z tym czuć, bo za mocno naciskasz na siebie, aby osiągać jak najlepsze rezultaty, to lepiej poszukać dla siebie innego zajęcia. Malowanie nie może stresować, a jeśli tak na Ciebie wpływa, to nie stanie się dla Ciebie przyjemnym hobby.